TDK Corporation CGB2A1X6S1A474M033BC
CGB2A1X6S1A474M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X6S1A474M033BC
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X6S 0402
Datasheet Download
CGB2A1X6S1A474M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X6S1A474M033BC
QUANTITY
CGB2A1X6S1A474M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X6S1A474M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X6S1A474M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X6S1A474M033BC
Related LinksCGB2A1X6S1, CGB2A1X6S1A474M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X6S1A474M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X6S1A474M033BC
CONN MINIDIN RECPT UNSHIELD 3POS datasheet.pdf
IC PRESCALER 1.1GHZ 8DSO datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM TIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT BOX W/OUT HEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf