TDK Corporation CGB2A1X7S0G105M033BC
CGB2A1X7S0G105M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X7S0G105M033BC
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X7S 0402
Datasheet Download
CGB2A1X7S0G105M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X7S0G105M033BC
QUANTITY
CGB2A1X7S0G105M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X7S0G105M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X7S0G105M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X7S0G105M033BC
Related LinksCGB2A1X7S0, CGB2A1X7S0G105M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X7S0G105M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X7S0G105M033BC
CONN RECEPT 4POS 18-22AWG DUAL datasheet.pdf
ULTRA FAST LP PREC TLL COMP 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 4.5A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT DEMO FOR DS3154 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf