TDK Corporation CGB4B3JB1E105M055AB
CGB4B3JB1E105M055AB picture photo
Mfg. Part Number
CGB4B3JB1E105M055AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V JB 0805
Datasheet Download
CGB4B3JB1E105M055AB.pdf
Availability of CGB4B3JB1E105M055AB
QUANTITY
CGB4B3JB1E105M055AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB4B3JB1E105M055AB
Internal Part NumberEIS-CGB4B3JB1E105M055AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGB Series
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB4B3JB1E105M055AB
Related LinksCGB4B3JB1, CGB4B3JB1E105M055AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB4B3JB1E105M055AB Details Description
Related parts for CGB4B3JB1E105M055AB
RES METAL OX 5W 100 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
7-1393115-6 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10B datasheet.pdf
NUT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf