Cornell Dubilier Electronics CGH103T250X4L
CGH103T250X4L picture photo
Mfg. Part Number
CGH103T250X4L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW
Datasheet Download
CGH103T250X4L.pdf
Availability of CGH103T250X4L
QUANTITY
CGH103T250X4L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGH103T250X4L
Internal Part NumberEIS-CGH103T250X4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGH
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)20.4 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGH103T250X4L
Related LinksCGH103, CGH103T250X4L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGH103T250X4L Details Description
Related parts for CGH103T250X4L
TRANS NPN 40V 0.2A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 468MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
7+7 DIL MALE SMT HORIZ LOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL INSERTION 22 GA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf