Cornell Dubilier Electronics CGH482T450X5L
CGH482T450X5L picture photo
Mfg. Part Number
CGH482T450X5L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4800UF 450V SCREW
Datasheet Download
CGH482T450X5L.pdf
Availability of CGH482T450X5L
QUANTITY
CGH482T450X5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGH482T450X5L
Internal Part NumberEIS-CGH482T450X5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGH
PackagingBulk
Capacitance4800µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGH482T450X5L
Related LinksCGH482, CGH482T450X5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGH482T450X5L Details Description
Related parts for CGH482T450X5L
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 1200MA 4-SOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 15A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 0806 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO202AA datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf
PROX BRACKET datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf