TDK Corporation CGJ2B2C0G1H271J050BA
CGJ2B2C0G1H271J050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ2B2C0G1H271J050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGJ2B2C0G1H271J050BA.pdf
Availability of CGJ2B2C0G1H271J050BA
QUANTITY
CGJ2B2C0G1H271J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ2B2C0G1H271J050BA
Internal Part NumberEIS-CGJ2B2C0G1H271J050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ2B2C0G1H271J050BA
Related LinksCGJ2B2C0G1, CGJ2B2C0G1H271J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ2B2C0G1H271J050BA Details Description
Related parts for CGJ2B2C0G1H271J050BA
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 300MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 24.3"L X 20"W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-2000 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X5 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf