TDK Corporation CGJ4J1X7R1E475K125AC
CGJ4J1X7R1E475K125AC picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4J1X7R1E475K125AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
CGJ4J1X7R1E475K125AC.pdf
Availability of CGJ4J1X7R1E475K125AC
QUANTITY
CGJ4J1X7R1E475K125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4J1X7R1E475K125AC
Internal Part NumberEIS-CGJ4J1X7R1E475K125AC
Standard Package2,000
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4J1X7R1E475K125AC
Related LinksCGJ4J1X7R1, CGJ4J1X7R1E475K125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4J1X7R1E475K125AC Details Description
Related parts for CGJ4J1X7R1E475K125AC
IC DGTL POT 10K 2CH 14DIP datasheet.pdf
FILTER LINE 7UH 0.7A VERTICAL datasheet.pdf
IC 5DRVR/5RCVR RS232 5V 44-MQFP datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 44POS M-M 6" datasheet.pdf
UNIVERSAL DEVICE HOLDER (25) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf