TDK Corporation CGJ4J2X7R1C154K125AA
CGJ4J2X7R1C154K125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4J2X7R1C154K125AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CGJ4J2X7R1C154K125AA.pdf
Availability of CGJ4J2X7R1C154K125AA
QUANTITY
CGJ4J2X7R1C154K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4J2X7R1C154K125AA
Internal Part NumberEIS-CGJ4J2X7R1C154K125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4J2X7R1C154K125AA
Related LinksCGJ4J2X7R1, CGJ4J2X7R1C154K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4J2X7R1C154K125AA Details Description
Related parts for CGJ4J2X7R1C154K125AA
LED ORANGE DIFF 4MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220-2 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS TIN T/H datasheet.pdf
KIT PICKIT 2 DEBUG EXPRESS datasheet.pdf
TRANSFER TAPE VHB 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
KIT EZRADIO TEST CARD SI4463 TX datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101KPA GAUGE datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf