TDK Corporation CGJ4J2X7R1C683K125AA
CGJ4J2X7R1C683K125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ4J2X7R1C683K125AA
Brief Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CGJ4J2X7R1C683K125AA.pdf
Availability of CGJ4J2X7R1C683K125AA
QUANTITY
CGJ4J2X7R1C683K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ4J2X7R1C683K125AA
Internal Part NumberEIS-CGJ4J2X7R1C683K125AA
Standard Package1
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ4J2X7R1C683K125AA
Related LinksCGJ4J2X7R1, CGJ4J2X7R1C683K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ4J2X7R1C683K125AA Details Description
Related parts for CGJ4J2X7R1C683K125AA
CONN 2/0 AWG #1/4 AMPOWER datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6BAR GAUG 3.3V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf