TDK Corporation CGJ5C2C0G1H682J060AA
CGJ5C2C0G1H682J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ5C2C0G1H682J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V C0G 1206
Datasheet Download
CGJ5C2C0G1H682J060AA.pdf
Availability of CGJ5C2C0G1H682J060AA
QUANTITY
CGJ5C2C0G1H682J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ5C2C0G1H682J060AA
Internal Part NumberEIS-CGJ5C2C0G1H682J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ5C2C0G1H682J060AA
Related LinksCGJ5C2C0G1, CGJ5C2C0G1H682J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ5C2C0G1H682J060AA Details Description
Related parts for CGJ5C2C0G1H682J060AA
MOSFET N-CH 100V 36A D2PAK datasheet.pdf