API Delevan SP1008-682G
SP1008-682G picture photo
Mfg. Part Number
SP1008-682G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 290MA 1.43 OHM
Datasheet Download
SP1008-682G.pdf
Availability of SP1008-682G
QUANTITY
SP1008-682G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008-682G
Internal Part NumberEIS-SP1008-682G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±2%
Current Rating282mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.43 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008-682G
Related LinksSP100, SP1008-682G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008-682G Details Description
Related parts for SP1008-682G
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PRECISION NTC FOR PR-59 datasheet.pdf
OSC XO 85.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.4A 14 MOHM SMD datasheet.pdf