TDK Corporation CGJ6M2X7R1H155K200AA
CGJ6M2X7R1H155K200AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ6M2X7R1H155K200AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
CGJ6M2X7R1H155K200AA.pdf
Availability of CGJ6M2X7R1H155K200AA
QUANTITY
CGJ6M2X7R1H155K200AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ6M2X7R1H155K200AA
Internal Part NumberEIS-CGJ6M2X7R1H155K200AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ6M2X7R1H155K200AA
Related LinksCGJ6M2X7R1, CGJ6M2X7R1H155K200AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ6M2X7R1H155K200AA Details Description
Related parts for CGJ6M2X7R1H155K200AA
LED 3MM RT ANG LOW CUR RED PCMNT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 4CH HD 5V 48-QFN datasheet.pdf
FUSE LINK 500V AM NH 100A SIZE1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 15POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
IC MCU 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
M805 3C 3#20HD SKT RECP THRD datasheet.pdf
100V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf