Essentra Components (formerly Richco, Inc.) CGLN-M40-BK
CGLN-M40-BK picture photo
Mfg. Part Number
CGLN-M40-BK
Manufacturer
Product Category
Nuts
Brief Description
LOCK NUT 1.969" NYLON M40
Datasheet Download
CGLN-M40-BK.pdf
Availability of CGLN-M40-BK
QUANTITY
CGLN-M40-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of CGLN-M40-BK
Internal Part NumberEIS-CGLN-M40-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyNuts
SeriesCGLN
TypeLocknut
Thread SizeM40
Thickness0.276" (7.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
MaterialNylon
Plating-
PackagingBulk
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGLN-M40-BK
Related LinksCGLN-, CGLN-M40-BK Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
CGLN-M40-BK Details Description
Related parts for CGLN-M40-BK
FIXED IND 10UH 650MA 350 MOHM datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 2.25"L X 1.38"W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8-MFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf