Cornell Dubilier Electronics CGO143M035L
CGO143M035L picture photo
Mfg. Part Number
CGO143M035L
Brief Description
CAP ALUM 14000UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
CGO143M035L.pdf
Availability of CGO143M035L
QUANTITY
CGO143M035L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGO143M035L
Internal Part NumberEIS-CGO143M035L
PackagingBulk
Capacitance14000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGO143M035L
Related LinksCGO14, CGO143M035L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGO143M035L Details Description
Related parts for CGO143M035L
IC DETECTOR RF POWER SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD IGBT SIXPACK RBSOA 1200V E3 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED DIFF .250 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 25NS 63BGA datasheet.pdf
DIODE 1A 600V 75NS DO-204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf