Yageo RT0805DRE0745K3L
RT0805DRE0745K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0745K3L
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0745K3L.pdf
Availability of RT0805DRE0745K3L
QUANTITY
RT0805DRE0745K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0745K3L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0745K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0745K3L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0745K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0745K3L Details Description
Related parts for RT0805DRE0745K3L
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 150mA Backlight, Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
OSC VCXO 62.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 15.2A 8TDSON datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.48MM datasheet.pdf
IC TXRX SLEW TIA/EIA-485 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS datasheet.pdf