Comchip Technology CGRM4004-HF
CGRM4004-HF picture photo
Mfg. Part Number
CGRM4004-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123
Datasheet Download
CGRM4004-HF.pdf
Availability of CGRM4004-HF
QUANTITY
CGRM4004-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CGRM4004-HF
Internal Part NumberEIS-CGRM4004-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS DeclarationSOD-123 HF Series Material Declaration
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz