Comchip Technology CGRM4005-HF
CGRM4005-HF picture photo
Mfg. Part Number
CGRM4005-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123
Datasheet Download
CGRM4005-HF.pdf
Availability of CGRM4005-HF
QUANTITY
CGRM4005-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CGRM4005-HF
Internal Part NumberEIS-CGRM4005-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS DeclarationSOD-123 HF Series Material Declaration
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123T
Supplier Device PackageMini SMA/SOD-123
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGRM4005-HF
Related LinksCGRM4, CGRM4005-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CGRM4005-HF Details Description
Related parts for CGRM4005-HF
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.6MH 59MA 40 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
EVAL BOARD SFP SYSTEM VID PINOUT datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
330UF 6.3V 10X8 105C SMD datasheet.pdf