Cornell Dubilier Electronics CGS103T350X8L
CGS103T350X8L picture photo
Mfg. Part Number
CGS103T350X8L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW
Datasheet Download
CGS103T350X8L.pdf
Availability of CGS103T350X8L
QUANTITY
CGS103T350X8L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS103T350X8L
Internal Part NumberEIS-CGS103T350X8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS103T350X8L
Related LinksCGS103, CGS103T350X8L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS103T350X8L Details Description
Related parts for CGS103T350X8L
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC HORN DRIVER DUAL 16SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
31+31 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf