Cornell Dubilier Electronics CGS133U040V4C
CGS133U040V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS133U040V4C
Brief Description
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGS133U040V4C.pdf
Availability of CGS133U040V4C
QUANTITY
CGS133U040V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS133U040V4C
Internal Part NumberEIS-CGS133U040V4C
PackagingBulk
Capacitance13000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS133U040V4C
Related LinksCGS133, CGS133U040V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS133U040V4C Details Description
Related parts for CGS133U040V4C
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 40W datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 43M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf