Cornell Dubilier Electronics CGS141T450R3C
CGS141T450R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS141T450R3C
Brief Description
CAP ALUM 140UF 450V SCREW
Datasheet Download
CGS141T450R3C.pdf
Availability of CGS141T450R3C
QUANTITY
CGS141T450R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS141T450R3C
Internal Part NumberEIS-CGS141T450R3C
PackagingBulk
Capacitance140µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)496 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS141T450R3C
Related LinksCGS141, CGS141T450R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS141T450R3C Details Description
Related parts for CGS141T450R3C
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TUBE PVC 19AWG 300V CLR (1.06MM) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
C/A LC TO SC DUP SM 10M1 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
NPT CORD GRIP (7.5 - 9MM ID) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf