Cornell Dubilier Electronics CGS153U100V4C
CGS153U100V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS153U100V4C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 100V SCREW
Datasheet Download
CGS153U100V4C.pdf
Availability of CGS153U100V4C
QUANTITY
CGS153U100V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS153U100V4C
Internal Part NumberEIS-CGS153U100V4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS153U100V4C
Related LinksCGS153, CGS153U100V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS153U100V4C Details Description
Related parts for CGS153U100V4C
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 175KHZ 8SO datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7.3A 8-TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf