Cornell Dubilier Electronics CGS172U100R3C
CGS172U100R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS172U100R3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1700UF 100V SCREW
Datasheet Download
CGS172U100R3C.pdf
Availability of CGS172U100R3C
QUANTITY
CGS172U100R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS172U100R3C
Internal Part NumberEIS-CGS172U100R3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance1700µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)69 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS172U100R3C
Related LinksCGS172, CGS172U100R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS172U100R3C Details Description
Related parts for CGS172U100R3C
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 99POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
COVER SEGMENT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC datasheet.pdf
IC FPGA 540 I/O 724BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf