Cornell Dubilier Electronics CGS173U040R3C
CGS173U040R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS173U040R3C
Brief Description
CAP ALUM 17000UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGS173U040R3C.pdf
Availability of CGS173U040R3C
QUANTITY
CGS173U040R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS173U040R3C
Internal Part NumberEIS-CGS173U040R3C
PackagingBulk
Capacitance17000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS173U040R3C
Related LinksCGS173, CGS173U040R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS173U040R3C Details Description
Related parts for CGS173U040R3C
IC LINE RCVR QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SSD 120GB SCSI datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf