Cornell Dubilier Electronics CGS193U016R3C
CGS193U016R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS193U016R3C
Brief Description
CAP ALUM 19000UF 16V SCREW
Datasheet Download
CGS193U016R3C.pdf
Availability of CGS193U016R3C
QUANTITY
CGS193U016R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS193U016R3C
Internal Part NumberEIS-CGS193U016R3C
PackagingBulk
Capacitance19000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS193U016R3C
Related LinksCGS193, CGS193U016R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS193U016R3C Details Description
Related parts for CGS193U016R3C
CONN FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.24 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 85.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR SNGL 0.100" SMT datasheet.pdf
ERGO DIE ESPRING 0,5-1,0 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf