AVX Corporation VC120603A100TP
VC120603A100TP picture photo
Mfg. Part Number
VC120603A100TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 4V 40A 1206
Datasheet Download
VC120603A100TP.pdf
Availability of VC120603A100TP
QUANTITY
VC120603A100TP Order Process
Ship out your order
Specifications of VC120603A100TP
Internal Part NumberEIS-VC120603A100TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponents for Alternate Energy Applications
LED Lighting
Component Solutions for Smart Meter Applications
PCN Design/SpecificationElectrode Material System 23/Feb/2009
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTransGuard®
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)4V
Varistor Voltage (Typ)5V
Varistor Voltage (Max)6V
Current - Surge40A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts2.3VAC
Maximum DC Volts3.3VDC
Energy0.10J
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VC120603A100TP
Related LinksVC12060, VC120603A100TP Datasheet, AVX Corporation Distributor
VC120603A100TP Details Description
Related parts for VC120603A100TP
LED 7SEG DISP 1.0" RED CC BLACK datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LIMIT SW,ROLLER LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf