Cornell Dubilier Electronics CGS194U050X5L
CGS194U050X5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS194U050X5L
Brief Description
CAP ALUM 190000UF 50V SCREW
Datasheet Download
CGS194U050X5L.pdf
Availability of CGS194U050X5L
QUANTITY
CGS194U050X5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS194U050X5L
Internal Part NumberEIS-CGS194U050X5L
PackagingBulk
Capacitance190000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS194U050X5L
Related LinksCGS194, CGS194U050X5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS194U050X5L Details Description
Related parts for CGS194U050X5L
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 19POS SMD R/A datasheet.pdf
IC PC PWR SPLY SUPERVISOR 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.04K OHM 1% 20W datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 260W TO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 125VC DO13 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf