Cornell Dubilier Electronics CGS212U075R3C
CGS212U075R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS212U075R3C
Brief Description
CAP ALUM 2100UF 75V SCREW
Datasheet Download
CGS212U075R3C.pdf
Availability of CGS212U075R3C
QUANTITY
CGS212U075R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS212U075R3C
Internal Part NumberEIS-CGS212U075R3C
PackagingBulk
Capacitance2100µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS212U075R3C
Related LinksCGS212, CGS212U075R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS212U075R3C Details Description
Related parts for CGS212U075R3C
CONN RCPT 3MM 16POS DL MATE-N-L datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/4" datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf