Cornell Dubilier Electronics CGS232T500X4C
CGS232T500X4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS232T500X4C
Brief Description
CAP ALUM 2300UF 500V SCREW
Datasheet Download
CGS232T500X4C.pdf
Availability of CGS232T500X4C
QUANTITY
CGS232T500X4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS232T500X4C
Internal Part NumberEIS-CGS232T500X4C
PackagingBulk
Capacitance2300µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)47 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS232T500X4C
Related LinksCGS232, CGS232T500X4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS232T500X4C Details Description
Related parts for CGS232T500X4C
RES SMD 137K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC 800V 4A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf