Murata Electronics North America RDER72H682K2K1C11B
RDER72H682K2K1C11B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72H682K2K1C11B
Brief Description
CAP CER 6800PF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72H682K2K1C11B.pdf
Availability of RDER72H682K2K1C11B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RDER72H682K2K1C11B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72H682K2K1C11B
Internal Part NumberEIS-RDER72H682K2K1C11B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72H682K2K1C11B
Related LinksRDER72H68, RDER72H682K2K1C11B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72H682K2K1C11B Details Description
Related parts for RDER72H682K2K1C11B
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 80V 250A CHASS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
SHUTTER datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE SKT datasheet.pdf