Cornell Dubilier Electronics CGS233U016V3C
CGS233U016V3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS233U016V3C
Brief Description
CAP ALUM 23000UF 16V SCREW
Datasheet Download
CGS233U016V3C.pdf
Availability of CGS233U016V3C
QUANTITY
CGS233U016V3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS233U016V3C
Internal Part NumberEIS-CGS233U016V3C
PackagingBulk
Capacitance23000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS233U016V3C
Related LinksCGS233, CGS233U016V3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS233U016V3C Details Description
Related parts for CGS233U016V3C
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 10A 125V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 55A datasheet.pdf
TIMER SS MINI 4PDT 30SECONDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 6A DUAL 14WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf