Cornell Dubilier Electronics CGS264U040X5L
CGS264U040X5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS264U040X5L
Brief Description
CAP ALUM 260000UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGS264U040X5L.pdf
Availability of CGS264U040X5L
QUANTITY
CGS264U040X5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS264U040X5L
Internal Part NumberEIS-CGS264U040X5L
PackagingBulk
Capacitance260000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS264U040X5L
Related LinksCGS264, CGS264U040X5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS264U040X5L Details Description
Related parts for CGS264U040X5L
AC/DC CONVERTER 28V 65W datasheet.pdf
CAP SLIDE RECT BLK/GRN LENS datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 58A 1400V FO-F-B datasheet.pdf
IC PLD 5NS 20DIP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.38V SC-70 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf