Cornell Dubilier Electronics CGS274UHX5L3PD
CGS274UHX5L3PD picture photo
Mfg. Part Number
CGS274UHX5L3PD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270000UF 25V SCREW
Datasheet Download
CGS274UHX5L3PD.pdf
Availability of CGS274UHX5L3PD
QUANTITY
CGS274UHX5L3PD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS274UHX5L3PD
Internal Part NumberEIS-CGS274UHX5L3PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance270000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS274UHX5L3PD
Related LinksCGS274U, CGS274UHX5L3PD Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS274UHX5L3PD Details Description
Related parts for CGS274UHX5L3PD
CONN HEADER LOPRO STR .100 14POS datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf