Cornell Dubilier Electronics CGS302T200V5C
CGS302T200V5C picture photo
Mfg. Part Number
CGS302T200V5C
Brief Description
CAP ALUM 3000UF 200V SCREW
Datasheet Download
CGS302T200V5C.pdf
Availability of CGS302T200V5C
QUANTITY
CGS302T200V5C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS302T200V5C
Internal Part NumberEIS-CGS302T200V5C
PackagingBulk
Capacitance3000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS302T200V5C
Related LinksCGS302, CGS302T200V5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS302T200V5C Details Description
Related parts for CGS302T200V5C
SENSOR 1PSID 4V-REF DUAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
CONN HOUSING 70POS DUAL .100 datasheet.pdf
ROBOTIC HF BLOCK ANTENNA datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 6A TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf