Cornell Dubilier Electronics CGS304U6R3V4C
CGS304U6R3V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS304U6R3V4C
Brief Description
CAP ALUM 300000UF 6.3V SCREW
Datasheet Download
CGS304U6R3V4C.pdf
Availability of CGS304U6R3V4C
QUANTITY
CGS304U6R3V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS304U6R3V4C
Internal Part NumberEIS-CGS304U6R3V4C
PackagingBulk
Capacitance300000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS304U6R3V4C
Related LinksCGS304, CGS304U6R3V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS304U6R3V4C Details Description
Related parts for CGS304U6R3V4C
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL PCB 2POS datasheet.pdf
DSUB LOOSE PART CRIMP CONTACT datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 SMD datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.120MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf