Amphenol Industrial PT00CP-12-10P
PT00CP-12-10P picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-12-10P
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00CP-12-10P.pdf
Availability of PT00CP-12-10P
QUANTITY
PT00CP-12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-12-10P
Internal Part NumberEIS-PT00CP-12-10P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-12-10P
Related LinksPT00CP, PT00CP-12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-12-10P Details Description
Related parts for PT00CP-12-10P
RES SMD 620 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED "Y" SIZE 23 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf