Cornell Dubilier Electronics CGS332T350X5L
CGS332T350X5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS332T350X5L
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 350V SCREW
Datasheet Download
CGS332T350X5L.pdf
Availability of CGS332T350X5L
QUANTITY
CGS332T350X5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS332T350X5L
Internal Part NumberEIS-CGS332T350X5L
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS332T350X5L
Related LinksCGS332, CGS332T350X5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS332T350X5L Details Description
Related parts for CGS332T350X5L
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLADE 13-17AWG BLUE datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL GAAS 4BIT 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 8.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
200 PPR 0.25 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf