Cornell Dubilier Electronics CGS332U050R2C
CGS332U050R2C picture photo
Mfg. Part Number
CGS332U050R2C
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 50V SCREW
Datasheet Download
CGS332U050R2C.pdf
Availability of CGS332U050R2C
QUANTITY
CGS332U050R2C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS332U050R2C
Internal Part NumberEIS-CGS332U050R2C
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)182 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS332U050R2C
Related LinksCGS332, CGS332U050R2C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS332U050R2C Details Description
Related parts for CGS332U050R2C
CAP FILM 0.012UF 2% 100VDC 1913 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 28VC TSLP2-17 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 4TH SPEED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf