Ohmite D225K5K0
D225K5K0 picture photo
Mfg. Part Number
D225K5K0
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 5K OHM 225W
Datasheet Download
D225K5K0.pdf
Availability of D225K5K0
QUANTITY
D225K5K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of D225K5K0
Internal Part NumberEIS-D225K5K0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)225W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length10.500" (266.70mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D225K5K0
Related LinksD225, D225K5K0 Datasheet, Ohmite Distributor
D225K5K0 Details Description
Related parts for D225K5K0
CABLE AUDIO CD-ROM 3-FOLD .5M datasheet.pdf
MODULE PWR AMP 120W 960MHZ AB datasheet.pdf
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED GRAY .5M datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT V-OUT 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 0804 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR NC,ROBOTIC CB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf