Cornell Dubilier Electronics CGS394U010V5L
CGS394U010V5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS394U010V5L
Brief Description
CAP ALUM 390000UF 10V SCREW
Datasheet Download
CGS394U010V5L.pdf
Availability of CGS394U010V5L
QUANTITY
CGS394U010V5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS394U010V5L
Internal Part NumberEIS-CGS394U010V5L
PackagingBulk
Capacitance390000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS394U010V5L
Related LinksCGS394, CGS394U010V5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS394U010V5L Details Description
Related parts for CGS394U010V5L
POT 5.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 15.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf