Cornell Dubilier Electronics CGS394U010V5L
CGS394U010V5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS394U010V5L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390000UF 10V SCREW
Datasheet Download
CGS394U010V5L.pdf
Availability of CGS394U010V5L
QUANTITY
CGS394U010V5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS394U010V5L
Internal Part NumberEIS-CGS394U010V5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance390000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS394U010V5L
Related LinksCGS394, CGS394U010V5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS394U010V5L Details Description
Related parts for CGS394U010V5L
CONN JACK 1/4" 3-COND IN-LINE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIE SET HEX DIM .255 .320 .350 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
EDGE/TAPE CLIP 1.6"L BLACK datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 6W datasheet.pdf
1.25MM F/L 34POS 28AWG 450MM datasheet.pdf