Cornell Dubilier Electronics CGS474U7R5W4C
CGS474U7R5W4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS474U7R5W4C
Brief Description
CAP ALUM 470000UF 7.5V SCREW
Datasheet Download
CGS474U7R5W4C.pdf
Availability of CGS474U7R5W4C
QUANTITY
CGS474U7R5W4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS474U7R5W4C
Internal Part NumberEIS-CGS474U7R5W4C
PackagingBulk
Capacitance470000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS474U7R5W4C
Related LinksCGS474, CGS474U7R5W4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS474U7R5W4C Details Description
Related parts for CGS474U7R5W4C
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECOVERY 32-TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 26DFN datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
IC OP AMP RRIO E-TRIM 8VSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.47UF RADIAL datasheet.pdf