Cornell Dubilier Electronics CGS484U6R3W4C
CGS484U6R3W4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS484U6R3W4C
Brief Description
CAP ALUM 480000UF 6.3V SCREW
Datasheet Download
CGS484U6R3W4C.pdf
Availability of CGS484U6R3W4C
QUANTITY
CGS484U6R3W4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS484U6R3W4C
Internal Part NumberEIS-CGS484U6R3W4C
PackagingBulk
Capacitance480000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS484U6R3W4C
Related LinksCGS484, CGS484U6R3W4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS484U6R3W4C Details Description
Related parts for CGS484U6R3W4C
TWEEZER POINTED FINE 22B 5.71" datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/WHITE datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SOIC datasheet.pdf
TVP5146EVM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 8KV NONSTND datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 30MM datasheet.pdf