Cornell Dubilier Electronics CGS602T250V5L
CGS602T250V5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS602T250V5L
Brief Description
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW
Datasheet Download
CGS602T250V5L.pdf
Availability of CGS602T250V5L
QUANTITY
CGS602T250V5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS602T250V5L
Internal Part NumberEIS-CGS602T250V5L
PackagingBulk
Capacitance6000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)