Vishay/BCcomponents BFC237965683
BFC237965683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237965683
Brief Description
CAP FILM 68NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237965683.pdf
Availability of BFC237965683
QUANTITY
BFC237965683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237965683
Internal Part NumberEIS-BFC237965683
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237965683
Related LinksBFC237, BFC237965683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237965683 Details Description
Related parts for BFC237965683
IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
IC OSC SILICON 80MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 29POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
PNL MNT 24V BLUE 3MM datasheet.pdf