Cornell Dubilier Electronics CGS602U100V4C
CGS602U100V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS602U100V4C
Brief Description
CAP ALUM 6000UF 100V SCREW
Datasheet Download
CGS602U100V4C.pdf
Availability of CGS602U100V4C
QUANTITY
CGS602U100V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS602U100V4C
Internal Part NumberEIS-CGS602U100V4C
PackagingBulk
Capacitance6000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS602U100V4C
Related LinksCGS602, CGS602U100V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS602U100V4C Details Description
Related parts for CGS602U100V4C
IC GATE NAND 4CH 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE LIMITER 500MCM 600V CU datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 5/8" datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf