Texas Instruments SN64BCT757N
SN64BCT757N picture photo
Mfg. Part Number
SN64BCT757N
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF/DVR DUAL N-INV OD 20DIP
Datasheet Download
SN64BCT757N.pdf
Availability of SN64BCT757N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN64BCT757N Order Process
Ship out your order
Specifications of SN64BCT757N
Internal Part NumberEIS-SN64BCT757N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package140
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series64BCT
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting with Open Collector
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low-, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN64BCT757N
Related LinksSN64B, SN64BCT757N Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN64BCT757N Details Description
Related parts for SN64BCT757N
IC COMPARATOR QUAD 14-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT W/AMP 24-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf