Cornell Dubilier Electronics CGS621T500V3C
CGS621T500V3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS621T500V3C
Brief Description
CAP ALUM 620UF 500V SCREW
Datasheet Download
CGS621T500V3C.pdf
Availability of CGS621T500V3C
QUANTITY
CGS621T500V3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS621T500V3C
Internal Part NumberEIS-CGS621T500V3C
PackagingBulk
Capacitance620µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)165 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS621T500V3C
Related LinksCGS621, CGS621T500V3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS621T500V3C Details Description
Related parts for CGS621T500V3C
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A SOP-8 ADV datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
IC POT DGTL PROG V OUT 14SOIC datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.2 OHM 5% 200W datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 1DIG 1 TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf