Cornell Dubilier Electronics CGS672U050R3L
CGS672U050R3L picture photo
Mfg. Part Number
CGS672U050R3L
Brief Description
CAP ALUM 6700UF 50V SCREW
Datasheet Download
CGS672U050R3L.pdf
Availability of CGS672U050R3L
QUANTITY
CGS672U050R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS672U050R3L
Internal Part NumberEIS-CGS672U050R3L
PackagingBulk
Capacitance6700µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS672U050R3L
Related LinksCGS672, CGS672U050R3L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS672U050R3L Details Description
Related parts for CGS672U050R3L
IC Z8 MCU OTP 4K 28PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
3/8 INCH HST BLACK (SMALL 50 FT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 144MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 133.3300MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf