Cornell Dubilier Electronics CGS713U040V4C
CGS713U040V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS713U040V4C
Brief Description
CAP ALUM 71000UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGS713U040V4C.pdf
Availability of CGS713U040V4C
QUANTITY
CGS713U040V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS713U040V4C
Internal Part NumberEIS-CGS713U040V4C
PackagingBulk
Capacitance71000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS713U040V4C
Related LinksCGS713, CGS713U040V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS713U040V4C Details Description
Related parts for CGS713U040V4C
THERMOELECTRIC VOLT TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS GOLD T/H datasheet.pdf
DRAWER CONN 12P FEMALE datasheet.pdf
RES 274 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 5.71 OHM 10W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
XE 2.5" SSD PWR PRTCT 8GB AMLC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS datasheet.pdf