Cornell Dubilier Electronics CGS722T200V5L
CGS722T200V5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS722T200V5L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 7200UF 200V SCREW
Datasheet Download
CGS722T200V5L.pdf
Availability of CGS722T200V5L
QUANTITY
CGS722T200V5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS722T200V5L
Internal Part NumberEIS-CGS722T200V5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance7200µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS722T200V5L
Related LinksCGS722, CGS722T200V5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS722T200V5L Details Description
Related parts for CGS722T200V5L
OSC TCXO 19.2MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf